coverbaby.pl

Blog tematyczny o parentingu, zabawach dla dzieci oraz gotowaniu

Dziecko

Urządzenia do oceny stanu przyzębia i zębów w praktyce stomatologicznej

Urządzenia do oceny stanu przyzębia i zębów w praktyce stomatologicznej

Stomatolodzy mają do dyspozycji wiele nowoczesnych urządzeń służących do oceny stanu przyzębia oraz zębów. Dzięki nim są w stanie sprawdzić, w jakim stanie jest jama ustna pacjenta, postawić diagnozę i dobrać odpowiednią metodę leczenia. Oto najczęściej używane narzędzia stomatologiczne w diagnostyce chorób zębów oraz dziąseł.

Najważniejsze narzędzia diagnostyczne używane przez stomatologów

W praktyce stomatologicznej wykorzystuje się wiele urządzeń o różnych funkcjach i zastosowaniu. W trakcie diagnostyki niezbędne okazują się zwłaszcza sondy periodontologiczne, zgłębniki stomatologiczne oraz skanery wewnątrzustne. Oczywiście, w celu postawienia diagnozy, specjalista korzysta też z licznych badań obrazowych. Co warto wiedzieć o narzędziach stomatologicznych?

Sondy periodontologiczne

Sonda periodontologiczna to cienkie, metalowe narzędzie, służące do pomiaru głębokości kieszonki dziąsłowej, a więc przestrzeni pomiędzy zębem a dziąsłem. Z tego sprzętu korzysta się też w celu zbadania twardości zębów oraz określenia stopnia ich luźności. Badanie jest proste, szybkie i bezbolesne. Sonda daje możliwość sprawnego wykrycia choroby przyzębia (np. paradontozy) i wdrożenia właściwej procedury leczenia. Sondy dentystyczne okazują się pomocne w diagnozie wad wrodzonych i nabytych, zapalenia dziąseł, przewlekłego zapalenia przyzębia, ostrych stanów przyzębia, agresywnego zapalenia przyzębia.

Zgłębnik stomatologiczny

Zgłębniki stomatologiczne to cienkie, metalowe narzędzia zakończone ostrym końcem. Ich najważniejszym zadaniem jest dostarczenie informacji o głębokości ubytków i ocenienie twardości struktury zęba. Sprzęt ten daje stomatologowi dostęp nawet do najmniejszych zakamarków jamy ustnej pacjenta. Narzędzia te mają kształt sondy, a wykonuje się je ze stali nierdzewnej albo z litego tworzywa sztucznego. Zgłębnik przydaje się do wykrywania próchnicy, chorób dziąseł, stanu zapalnego tkanek, oceny stanu wypełnień czy monitorowania postępów leczenia. Jest też używany przez specjalistę do usuwania miazgi podczas leczenia kanałowego.

Skanery wewnątrzustne

Skaner wewnątrzustny to urządzenie cyfrowe wykorzystywane do tworzenia precyzyjnych, trójwymiarowych obrazów zębów oraz jamy ustnej. Dzięki niemu możliwe jest dokładne odwzorowanie struktury zębów oraz tkanki miękkiej. Sprzęt ten pozwala dentyście ocenić stan jamy ustnej i zlokalizować wszystkie problemy (nieprawidłowości, infekcje, ubytki, choroby dziąseł). Na podstawie otrzymanego obrazu lekarz może ustalić spersonalizowany plan leczenia.

Najczęstsze badania obrazowe w diagnostyce stomatologicznej

Stomatolodzy w procesie diagnozy sięgają też po badania obrazowe, takie jak:

  • pantomografia,

  • radiografia cyfrowa,

  • tomografia komputerowa,

  • rezonans magnetyczny,

  • cefalometria.

Najnowocześniejsze narzędzia i techniki obrazowania dają możliwość precyzyjnej diagnozy i dokładnego zaplanowania leczenia, które da pożądane efekty.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij