Wakacyjny przegląd książek przedszkolaka

Wakacyjny przegląd książek przedszkolaka

2 3412

Każdy poranek zaczyna się podobnie (przynajmniej ten spędzony w domowym zaciszu). Krzątam się po kuchni, szykuję śniadanie i parzę kawę. W między czasie spoglądam na nasz rodzinny planner zawieszony tuż obok lodówki. Dzięki niemu nie zapominam o wizycie u stomatologa i o urodzinach koleżanki.

Dzisiaj również zerknęłam na moją ulubioną ścianę i odetchnęłam z ulgą. Po tygodniu wypełnionym po brzegi wizytami gości, spotkaniami towarzyskimi, zakończonym 5 urodzinami mojego syna, zapowiadają się dni w rytmie slow. Kilka popołudni, które będziemy mogli przeżyć na zwolnionych obrotach, leżeć cały dzień w ogrodzie lub nad pobliskim jeziorem. Już zacieram rączki z zadowolenia….

Będzie też więcej czasu na czytanie, a nowych książek u nas pod dostatkiem. Dzisiaj pokażę Wam kilka z nich…

“BANG BANG! Wystrzałowy samochód” Ian Fleming wyd. Znak

Zaczniemy od książki dla starszaków. Twórca Jamesa Bonda, Ian Fleming, spisał historię niesamowitego pojazdu, którą opowiadał własnemu synowi. Tata wesołych, ośmioletnich bliźniaków, jest genialnym wynalazcą. Pewnego dnia w swojej pracowni wpada na pomysł wyprodukowania karmelków, które gwiżdżą jak lokomotywa, brzęczą i wydają masę innych dźwięków. Sprzedaż patentu na karmelki z dziurkami pozwolił tacie zrealizować marzenie o zakupie samochodu.

Książka pełna wynalazków, przygód i magii. Samochód, który potrafi zamienić się w samolot? Taki, który zdaje się posiadać własny rozum? W tej wakacyjnej książce wszystko jest możliwe.


“KTO POCIESZY MACIUPKA?” Tove Jansson wyd. Nasza Księgarnia

Czy są tu jacyś fani Muminków? Mam dla Was coś specjalnego. Książkę, w której odnajdziecie Włóczykija, Bukę czy Paszczaka. Książkę, która przeniesie Was do dzieciństwa i połączy pokolenia.

Maciupek jest bardzo samotnym i nieśmiałym trollem. Pewnego dnia opuszcza swój dom i wyrusza w daleką podróż. Na swojej drodze spotyka mnóstwo postaci, jednak nie ma śmiałości, by się do nich przyłączyć. Pewnego dnia Maciupek wyławia oceanu butelkę. W środku jest list.

“Kto pocieszy Maciupka” to piękna książka o poszukiwaniu odwagi, przyjaźni, miłości.

“ŚWIAT W PIŻAMIE” Justyna Drobkiewicz wyd. Juka

Książka, która skradła serce mojego syna. Czytamy ją najczęściej wieczorami, gdy pokój pochłania czerń nocy, rozpraszana jedynie przez wątłe światło lampki nocnej. Magia…

Czy cały świat nocą zasypia? Dla nas, dorosłych, jasne jest, że nie. Wiemy, że wiele osób wychodzi do pracy, kiedy my kładziemy się do łóżek. Moje dziecko do niedawna o tym nie wiedziało 😉 A przecież piekarz piecze chleb pod osłoną nocy, strażacy gaszą pożary niezależnie od pory dnia, a ktoś przemierza zamiatarką ulice, kiedy na tej panuje najmniejszy ruch.

15 zawodów, 15 opowiadań i tyle samo tajemniczych, nastrojowych ilustracji, które są u nas często wstępem do długich rozmów o nocnej rzeczywistości.

“ŁAPY DO GÓRY” Catharina Valckx wyd. Muchomor

Ta książka musiała być nasza. Młody zobaczył ją w księgarni, chwycił w ręce i przybiegł z nią do mnie robiąc maślane oczy. “Mamusiu…. Kup mi ploszę”. Tego dnia mieliśmy “przestraszną” i wywołującą od momentu pobudki płacz, wizytę u dentysty, więc zgodziłam się od razu 😉

Ojciec Billy’ego to znany gangster, który bardzo martwi się o przyszłość syna. Ten bowiem wydaje się być zbyt miły, by mieć szansę w przyszłości zostać przestępcą.

Ojciec postanawia podszkolić syna w łobuzerce. Pewnego dnia wręcza mu rewolwer, każe założyć maskę i wysyła go , by poćwiczył straszenie innych zwierząt.

Czy to możliwe, żeby Billy z takiej misji powrócił w towarzystwie nowych przyjaciół? Przekonajcie się sami.

Ja dodam tylko od siebie, że każdy “facet”, który ukończył 4 rok życia, powinien być książką zachwycony 😉

“PIRACI Z NASZEJ ULICY” Jonny Duddle wyd. Mamania

Jedna z ulubionych i najczęściej czytanych przez nas książek. Bo nie dość, że ilustracje są po prostu zachwycające, to i opowieść jest ponadczasowa i po prostu ważna. O tym dlaczego nie można oceniać ludzi jeśli się ich dobrze nie pozna, o szkodliwości plotek i ludzkiej złośliwości… To wszystko przesączone piracką przygodą, przyjaźnią małej dziewczynki z wilkiem morskim i wspaniałą przygodą. BRAWO!

P.S. Nie tylko ja i Maciek się książką zachwycamy. Każda moja koleżanka (dzieciata oczywiście ;)), która ją widziała, mówi “WOW! Musimy to mieć”…. Polecam!

“CZTERY PORY ROKU” wyd. Nasza Księgarnia

To już druga książka w tym zestawieniu, która przywodzi mi na myśl moje dzieciństwo. Jest coś takiego w tych ilustracjach, jest coś w tych wierszach przywołujących na myśl dawne lata…

Klasycy poezji dziecięcej prawią o porach roku, o zmianach jakie następują w przyrodzie, o pięknie natury.

Cztery pory roku, wiersze, które je charakteryzują, godziny spędzone na rozmowach o tym dlaczego niedźwiedź budzi się na wiosnę, a słowik odlatuje przed zimą do ciepłych krajów.

“DZIELNY LEW ERYK I STRACHY NA LACHY”

“DETEKTYW ŁODYGA – na tropie zagadek przyrodniczych”

Leżały w Lidlu i prosiły “Weź nas do domu”… A że z asertywnością miewam przejściowe kłopoty (zwłaszcza, gdy w gę wchodzą książki) – wzięłam. Nie żałuję.

Historie znane nam z bajek, w książce nabrały nowego charakteru. Młody chętnie po nie sięga, tym bardziej, że każde opowiadanie kończy się zadaniami do wykonania. Czasami wystarczy dorysować komuś śmieszną fryzurę, innym razem trzeba chwycić za klej i nożyczki, by wykonać pudełko na skarby.

“Dzielny Lew Eryk” pomoże dzieciom zapanować nad strachem. W książce poruszane są takie zagadnienia jak mycie głowy, burza, fryzjer czy ciemność. Jest też historia stworzona z myślą o przyszłych przedszkolakach.

Detektyw Łodyga przypomni nam dlaczego woda jest taka ważna, jaką rolę w środowisku spełnia dżdżownica, opowie o zwierzętach domowych i o tym, jak powstaje papier. A to dopiero początek przygody 🙂

“ABSOLUTNIE FANTASTYCZNE ŁAMIGŁÓWKI” wyd. Nasza Księgarnia

Absolutna bomba i must have na wakacje 🙂 Pamiętacie jeszcze jak pisałam o “Absolutnie fantastycznych labiryntach”? (TUTAJ). Tym razem jest chyba jeszcze fajniej i ciekawiej.

W książce znajdziecie ponad 100 łamigłówek. Niektóre są idealne dla mojego pięciolatka, przy innych muszę mu troszkę pomóc, a niektóre czekają aż młody nauczy się czytać i pisać.

Książka jest niezwykle kolorowa, więc oczywiście przyciąga wzrok dziecka niczym wystawa Smyka. Znajdziecie tutaj labirynty, zadania typu połącz kropki czy znajdź różnice, proste zadania matematyczne i logiczne.

Bardzo, bardzo polecam :*

Pamiętaj, że jeśli nie chcesz żebym zniknęła z Twojego Facebooka, to musisz klikać, że lubisz, kochasz i chcesz więcej 😉 Inaczej przepadnę, zginę i zostanę zastąpiona zdjęciami kotów i niedojedzonego sushi.

Serio :*

2 Komentowane

  1. Mamy Jima Pirata, zachwyca nas niesamowicie. Syn ciągle otwiera rozkladankę, ja podziwiam wszystkie piękne ilustracje. A Świat w piżamie musi być nasz! Dzięki 🙂

Zostaw odpowiedź