Suchy poranek, czyli kiedy powinniśmy zareagować na nocne moczenie u dziecka

Suchy poranek, czyli kiedy powinniśmy zareagować na nocne moczenie u dziecka

0 661
suchy poranek

29 maja to data szczególna. Na całym świecie obchodzimy tzw. World Bedwetting Day, czyli Światowy Dzień Moczenia Nocnego. Wielu rodziców boryka się z tym problemem, a jednocześnie jest to w społeczeństwie nadal temat tabu. Wstydzimy się o tym rozmawiać, boimy się oceny innych, a ja Wam powiem szczerze, że sama pamiętam jak w wieku 6 czy 7 lat zdarzały mi się “nocne wpadki”.

Z Maćkiem tego problemu nie mam, ale jedna z moich przyjaciółek z wielkimi obawami opowiedziała mi o tym, że jej 7 letni synek siusia w nocy do łóżka. Czy powinna coś z tym zrobić, reagować czy przeczekać? Zgłosić się do kogoś o pomoc i gdzie szukać przyczyny?

Postanowiłam przyłączyć się do akcji szerzenia wiedzy i pomóc tym z Was, którzy borykają się z tym problemem.

CZYM JEST MOCZENIE NOCNE i JAKIE SĄ JEGO PRZYCZYNY WYSTĘPOWANIA?

Enureaza, czyli mimowolne opróżnianie pęcherza podczas snu, to problem który dotyczy 15 – 20% pięciolatków, 10% siedmiolatków i 8% dziewięciolatków. Sami widzicie, że nie jesteście w tym wszystkim sami.

Przyczyny występowania enureazy są różne. Mogą je powodować czynniki fizjologiczne, psychologiczne lub ich połączenie. Zdarza się tak, że moczenie nocne występuje pokoleniowo. Rodzice mieli taki problem i identyczny ma ich dziecko. Czasami wystarczy zmiana czasu podawania dziecku płynów. Dzieci powinny pić często i przez cały dzień, a na ok. 2 godziny przed snem ilość spożywanej wody ograniczamy. Jeśli nie dopilnujemy, żeby dziecko piło w dzień, wieczorem będzie miało duże zapotrzebowanie i będzie uzupełniało płyny za cały dzień.

Jeśli jednak Twoje dziecko nie nawadnia się wieczorem, to należy szukać przyczyny. Może to być “niewielka pojemność pęcherza moczowego, niski poziom hormonu antydiuretycznego wydzielanego podczas snu, zaparcie, stres, trudności w budzeniu się”.

Nasze ciało jest tak zaprogramowane, aby w nocy następowało zmniejszenie ilości moczu napływającego z nerek do pęcherza moczowego. Kiedy pęcherz jest jednak przepełniony, do mózgu dopływa sygnał, który ma nas wybudzić. I tak się dzieje np. u naszego syna. Najczęściej przesypia całą noc, ale zdarza mu się nocna wędrówka do toalety. Czasami jednak jest tak, że mózg nie wysyła sygnału do pobudki, albo nie ma nocnego spadku produkcji moczu.

Moczenie nocne jest źródłem stresu i dla dziecka i dla jego rodziców. Może mieć poważny wpływ na rozwój i zachowanie dziecka. Utrata poczucia własnej wartości, problemy natury społecznej czy problemy dotyczące procesów poznawczych to tylko niektóre z konsekwencji enureazy. Często zdarza się, że rodzice bagatelizują ten problem, czekając na to, że dziecko z tego wyrośnie.

KIEDY ZGŁOSIĆ SIĘ DO LEKARZA?

Jeśli zakończyliśmy trening czystości lub dziecko skończyło pięć lat, a nocne moczenie występuje częściej niż 2 razy w tygodniu, to najwyższy czas wybrać się do pediatry. Jeśli zajdzie taka potrzeba (np. nasz lekarz rodzinny bagatelizuje problem), powinniśmy zgłosić się do nefrologa lub urologa dziecięcego.

Jeśli postanowicie skorzystać z pomocy specjalisty, to warto być do tej wizyty dokładnie przygotowanym. Słyszeliście kiedyś o dzienniczku mikcji? Zapisujecie w nim wszystkie czynności pęcherza moczowego i jelit w ciągu doby. Gotowy dzienniczek mikcji i kalendarz moczenia (do pobrania), znajdziecie na stronie suchyporanek.pl. Na tej samej stronie możesz również pobrać aplikację na iOS i Android. Dzięki temu lekarz będzie miał już na wstępie informacje, o które i tak by Was poprosił 🙂

PORADNIA ONLINE

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, które Was nurtują, to w wybranych dniach i godzinach na stronie suchyporanek.pl będzie dostępny Ekspert, który na pewno Wam pomoże.

Kiedy możecie skorzystać z jego pomocy? Już biegnę z pomocą 😉

23.05. godz. 11-14

24.05. godz. 11-14

28.05. godz. 11-14

29.05. godz.  9-14

31.05. godz. 11-14

4.06.   godz. 11-14

5.06.   godz. 11-14

Na koniec zostawiam Wam krótki filmik, który jest częścią akcji, która ma na celu budowanie świadomości rodziców dotyczące moczenia nocnego u dzieci. Będzie mi miło jeśli podzielisz się tym wpisem na swoim Facebooku, przyczyniając się do nagłośnienia kampanii.

ZAPRASZAM WAS DO ŚLEDZENIA MNIE NA FACEBOOKU I INSTAGRAMIE
Facebook CoverBaby
Instagram CoverBaby

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź