TOP 10 książek do buta lub pod choinkę dla dzieci ciekawych świata

Dinozaury, ludzkie ciało, sport, wulkany i królowe… Dziś poruszymy chyba każdą dziedzinę nauki i znajdziemy książkę, która będzie tematyką odpowiadała naszemu dziecku. Zaznaczam już na początku, że każda z tych książek jest GENIALNA, ale nie są to książki dla maluchów. Mój syn ma 6 lat i część z nich chłonie z wielkim zainteresowaniem, ale wiem, że sprawdzą się i za 10 lat… Chodźcie i zobaczcie te cudeńka <3
„ATLAS MITÓW” Thiago de Moraes wyd. Nasza Księgarnia
Książka, która robi ogromne wrażenie już samym formatem i piękną, aksamitną okładką. A jak zajrzycie do środka, to już po Was – wsiąkniecie na dobre. O ile przyjemniejsza byłaby nauka mitologii, gdyby w moich szkolnych czasach ktoś drukował takie fantastyczne dzieła.
W środku znajdziecie najpopularniejsze w Polsce mity greckie i słowiańskie, ale także takie, o których dotąd nie słyszałam. Poznamy świat mitów egipskich, polinezyjskich, japońskich czy azteckich. Przeczytamy o różnych wizjach stworzenia świata wśród różnych plemion Indian Ameryki Północnej i najciekawszych legendach mitologii celtyckiej.
Przez ten świat pełen potworów, bogów, baśniowych stworzeń, przez historie, które bawią, wywołują ciarki i budzą lęk i grozę poprowadzą nas przepiękne ilustracje, ciekawe opisy, plany, ramki z ciekawostkami i trudne słowa, których znaczenie w końcu poznamy.
Dwanaście prac Heraklesa, nasz słowiański Weles, Swarożyc i Swaróg, pięć azteckich słońc, chłopiec – dzban, awatary Wisznu, czyny Mauiego, którego każde dziecko kojarzy z bajki o Vaianie – wszystko opisane w ciekawy i zrozumiały sposób. Moim zdaniem to książka, która powinna się znaleźć w każdym domu. Nie ma chyba możliwości, żeby ktoś mógł się jej oprzeć.
CUDO <3
„KSIĘGA ZIEMI” Jonathan Litton wyd. Adamada
„W bezkresie wszechświata, gdzieś na uboczu Drogi Mlecznej, krąży wokół zwykłej gwiazdy w średnim wieku niepozorna niebieska kulka. Wśród miliardów bilionów ciał niebieskich jest ona jedynym znanym nam miejscem, na którym istnieje życie”.
Jeśli książka się tak zaczyna, to musi się równie dobrze kończyć. Pięknie wydana, niezwykle ciekawa „Księga Ziemi” jest tą, z której obecnie czerpiemy garściami. Wszystko zaczęło się od pytania Maćka, co tak właściwie jest w środku Ziemi. Czym jest owo jądro, o którym słyszał już kilka razy?
W tej książce znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące dzieci pytania związane z naszą planetą. Począwszy od tego jak się uformowała, czym są wulkany i trzęsienia ziemi, jak działa pogoda i czym się różni tsunami od tornada. Zagłębimy się w świat roślin i zwierząt, cofniemy do czasów mamutów, odwiedzimy wyspy, oceany i lasy deszczowe, a później skoczymy na bieguny. Odkryjemy miejsca nie z tej ziemi, wspaniałe miasta, takie jak Paryż czy Stambuł, poznamy cuda świata i najbardziej wpływowych ludzi wszech czasów. Na koniec zadamy sobie pytanie nurtujące każdego z nas… Czy jesteśmy sami w całym wszechświecie?
Absolutny hit książkowy, który będzie pięknym prezentem na Gwiazdkę <3
„POCZET KRÓLOWYCH POLSKICH” Anna Kaszuba – Dębska wyd. Znak
Tę książkę z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam ja. Maciek jest na nią zdecydowanie za mały. Pomyśl… Gdybyś miała teraz przypomnieć sobie wszystkie królowe i księżne Polski, to ile byś ich zliczyła. Ja ze wstydem doszukałam się dziesięciu, a autorka przedstawia aż 25 niezwykłych kobiet z krwi i kości, które były odważne, kierowały polityką, podejmowały decyzje.
Każdej z nich, począwszy od Rzepichy, kończąc na Marii Józefie, poświęcone są dwie strony, na których królowe mogą wypowiadać się w pierwszej osobie. Nam pozostaje usiąść i posłuchać.
Gdyby takiej Dobrawie dać dzisiaj dojść do głosu, to powiedziałaby, że jej życie było zdecydowanie czymś więcej niż spisane przez kronikarza jedno zdanie: „965 Dobrawa przybywa do Mieszka”. Elżbieta Rakuszanka (lub jak kto woli Habsburżanka) opowiedziałaby o swoim niełatwym dzieciństwie, braku urody i ogromnej wdzięczności za wykształcenie, które otrzymała. Anna Jagiellonka prawiłaby o swoich architektonicznych sukcesach i nieudanym małżeństwie, a Jadwiga Kaliska (żona Władysława Łokietka) pochwaliłaby się niebywałą odwagą i obroną krakowskiego Wawelu.
Wspaniała lektura… Polecam…
„KOBIETY i SPORT. ONE GRAŁY, BY WYGRAĆ” oraz „KOBIETY I NAUKA. ONE ZMIENIŁY ŚWIAT” Rachel Ignotofsky wyd. Art Egmont
Coraz więcej powstaje książek o kobietach dla kobiet (choć oczywiście nie tylko J). Niedawno ukazały się 2 piękne pozycje, które napisała i jednocześnie zilustrowała Rachel Ignotofsky – dziewczyna z New Jersey.
W każdej z dwóch książek Rachel opisała 50 kobiet, które miały ogromny wkład w rozwój techniki, matematyki czy nauk przyrodniczych, a także tych, które urodziły się po to by walczyć i wygrywać. Kobiety inteligentne, z talentem, pracowite, inspirujące.
Czy wiecie, że w 1966 roku Bobby Gibb, jako pierwsza kobieta ukończyła Maraton Bostoński (w przebraniu i nielegalnie), a rok później kolejna kobieta dobiegła do mety, chociaż jeden z organizatorów próbował zatrzymać ją siłą? Gertrude Ederle jako pierwsza kobieta przepłynęła kanał La Manche, jednocześnie ustanawiając czasowy rekord, którego nikt nie mógł pobić przez kolejne 24 lata. Czytanie o wyczynach pierwszej deskorolkarki, panczenistek, kolarek, wioślarek, gimnastyczek okazało się fascynującym przeżyciem, które dodaje tak potrzebnej mi ostatnio odwagi.
„Nie próbuj być kimś innym, bo to niemożliwe. Masz swoją własną drogę i to sprawia, że jesteś wyjątkowa, to sprawia, że jesteś interesująca”.
(Danica Patrick – zawodniczka wyścigów samochodowych)
„Kobiety i nauka” to książka wydana w identycznym stylu. Piękne ilustracje, sporo czerni i tekst, od którego trudno się oderwać. Taka Mary Anning (urodzona w 1799 roku), w wieku 12 lat odkryła szkielet ichtiozaura i późniejsze życie poświęciła paleontologii. Z jej odkryć czerpali mężczyźni, a jej nazwisko nie ukazywało się w żadnych opracowaniach naukowych, ponieważ była… kobietą.
W książce przytoczono takie nazwiska jak Edith Clarke (inżynierka elektryczna), Alice Ball (chemiczka), Hedy Lamarr (wynalazczyni i aktorka filmowa) czy nasza wielka fizyczka i chemiczka Maria Skłodowska – Curie. I jeśli sądzicie, że odkrycia fizyki czy chemii to nuda, to koniecznie sięgnijcie po tę książkę – zmienicie zdanie J
„Musimy uwierzyć w siebie, bo nikt inny w nas nie uwierzy. By odnieść sukces, aspiracje musimy mierzyć miarą naszych kompetencji, odwagi i determinacji”.
(Rosalyn Yalow – fizyczka medyczna)
Książki kupicie TUTAJ
„SOWA CZY PUSZCZYK?” Emma Strack, Guillaume Plantevin wyd. Adamada
Fantastyczna książka, z której w końcu dowiedziałam się czym się różni krokodyl od aligatora, czy klementynka od mandarynki. Znajdziecie tutaj całą masę takich z pozoru podobnych, a jednak zdecydowanie różniących się między sobą par. Te pary podzielono na kilka kategorii i w książce znajdziecie zwierzęta, jedzenie, geografię, garderobę, ciało i miasto.
Pamiętam z lekcji geografii, że nigdy nie mogłam zapamiętać, który to stalagmit, a który stalaktyt. Mój Maciek dzięki tej książce nie będzie miał takiego problemu. Powie Wam przy okazji czym różni się autokar od autobusu, plan od mapy, gwiazda od planety, strumień od rzeki czy tęczówka od źrenicy.
Cała masa wiedzy ujęta w bardzo przystępny i arcyciekawy sposób. Bardzo podobają mi się ciekawostki, które znajdziecie na każdej stronie, jak np. ta, że pingwiny nurkują zwykle na 20 – 40 metrów, ale mogą zejść nawet na głębokość 400 (!) metrów.
Polecam dla każdego ciekawego świata dziecka i … rodzica.
„NAUKA. PRZYGODA LEGO® W PRAWDZIWYM ŚWIECIE” wyd. AMEET
Każdy fan duńskich klocków będzie tą pozycją zachwycony. Kto by nie chciał być oprowadzany po świecie nauki przez ukochane, małe figurki? Książkę podzielono na kilka rozdziałów. Pierwszy, o oporze materii jest dla Maćka jeszcze zbyt abstrakcyjny. Atomy, pierwiastki, cząsteczki, reakcje chemiczne – to może być wspaniała pomoc za kilka lat, gdy Maciek będzie miał zajęcia z chemii J Teraz rozmarzonym wzrokiem przegląda strony poświęcone technice (ma to po tacie), szybkości czy kosmicznym odkryciom.
Tak naprawdę każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie. Po co roślinom światło słoneczne? Czym jest błyskawica i dlaczego na szczytach gór trudniej złapać oddech? Poznacie Zasady Newtona (koszmar fizyczny z podstawówki wyłożony przez ludzika Lego wydaje się dzisiaj totalnie prosty), dowiemy się czym jest przekładnia i jak starożytni Egipcjanie zbudowali piramidy.
Do tego dołóżcie kilka mini – komiksów, zadań do wykonania i ludzika lego – naukowca – i macie książkę idealną dla głodnych wiedzy.
„CO SIĘ WYPRAWIA TAM W ŚRODKU? LUDZKIE CIAŁO” John Farndon wyd. Adamada
Do tej pory pokazałam Wam naprawdę pokaźną liczbę książek dotyczących funkcjonowania ludzkiego ciała. Ta jest jednak zdecydowanie inna. Przede wszystkim moim zdaniem sprawdzi się lepiej u starszego odbiorcy, czyli Maciek poczeka na jej czytanie jeszcze z rok, a może nawet dwa. Po drugie, to kolejna książka, która sprawdzi się znakomicie kiedy Twoje dziecko będzie zgłębiało w szkole tajniki biologii. W książce znajdziecie bardzo dokładne opisy związane z działaniem ludzkiego ciała, począwszy od tego czym jest komórka, przez szkielet, narządy, hormony, ciążę i miesiączkę. Dowiemy się czym się różni aorta od tętnicy, poznamy mięśnie, z których jesteśmy zbudowani, a także dowiemy się co sprawia, że mówimy.
Wszystko to jednak zostało podane w bardzo przyjaznej, barwnej i zabawnej rysunkowo formie. Przyciągają również rozkładówki, które znajdziecie w książce (jedną z nich zobaczycie na zdjęciu poniżej). Mój płat potyliczny i ciało migdałowate podpowiadają mi, że ta książka zostanie z nami na długie lata…
„CO MA KURA Z JASZCZURA? WIELKA KSIĘGA EWOLUCJI” wyd. Adamada
To już książka dla prawdziwych pasjonatów przeszłości, paleontologii i ewolucji. Jestem przekonana, że zadziwi Was niejednokrotnie. Czy uwierzycie jeśli powiem, że naukowcy ustalili, że najbliższy żyjący dzisiaj krewny przerażającego tyranozaura to ………. Kura? Tak, ja też byłam w szoku. Dowiedziałam się również czym lew przeważa nad wymarłym już, przepięknym machajrodonem (znanym nam jako szablozębny tygrys, chociaż z tym drugim ma niewiele wspólnego). W książce znajdziecie mamuty, olbrzymie ważki i wombaty, lądowe krokodyle i prehistoryczne rekiny. „Wielka księga ewolucji” jest pełna dziwolągów, budzących grozę stworów i niesamowitych przekształceń. Polecam.
„O RETY! PRZYRODA” Tomasz Samojlik wyd. Multico
Na sam koniec zostawiam książkę dla wszystkich dzieci (i młodszych i starszych, dla chłopców i dziewczynek). Oczywiście wiem, że jest już jej druga część, ale my nadal cieszymy się pierwszą. Cztery pory roku w mieście, na polu i łące, w lesie, w górach, nad jeziorem… Świetne ilustracje, piękna kolorystyka, zabawne komentarze zwierząt i cała masa wiedzy przyrodniczej.
Książka, którą można oglądać godzinami i raczej się nie znudzi. Spójrzcie na zdjęcia poniżej… Bomba!
PRZEGAPIONE NA BLOGU…
JEŚLI CHCESZ ZOBACZYĆ KTÓRYŚ Z PONIŻSZYCH WPISÓW, WYSTARCZY, ŻE KLIKNIESZ W ZDJĘCIE LUB JEGO TYTUŁ <3
Piękne, kreatywne prezenty dla dzieci pod choinkę #gwiazdkazjanod
Prezentownik mikołajkowy, czyli piękny prezent dla starszaka #2
Prezentownik mikołajkowy, czyli piękny prezent dla malucha #1
Listopadowe książki dla przedszkolaków i starszaków
GRA PLANSZOWA, Z KTÓRĄ TABLET NIE MA SZANS – KLIK
Dołącz do fantastycznej społeczności CoverBaby na Facebooku – TUTAJ
i obserwuj moją rodzinkę na Instagramie – TUTAJ <3
Szymon Owedyk
Znam wiele dzieci ciekawych świata, więc ta propozycja książek na pewno zostanie przeze mnie wykorzystana. Dzięki 🙂