Wracam – nowy przegląd książek dla dzieci

Jeśli jesień kojarzy Ci się z wieczorami pod kocykiem, gorącą herbatą i książką, to jesteś w idealnym miejscu <3 Pokażę Ci 10 świetnych wyzwalaczy wyobraźni i ilustratorskich sztosów. Jedziemy…
„PAN PATYK” J. Donaldson, A. Scheffler wyd. Nasza Księgarnia
Ta książka to kolejne arcydzieło autorki „Gruffalo” i cudownego ilustratora jakim jest Axel Scheffler. Zresztą klimatem, kreską i rytmem ta opowieść przypomina mi wspomnianego brązowego stwora z pypciem na nosie i dzielną myszkę 😉
Pan Patyk pewnego dnia zostaje porwany z rodzinnej dziupli przez sympatycznego psa. Niesiony przez wody rzeczne staje się m.in. częścią łabędziego gniazda, masztem w piaskowym zamku, mieczem rycerskim i ramieniem bałwanka. Pewnego dnia trafia do kominka w pięknym domu. I kiedy już myślimy, że wszystko przepadło, Pan Patyk spotyka Świętego Mikołaja, który utknął w kominie nad paleniskiem. Czy jest szansa, że nasz Patyk powróci do swojej rodziny? Przeczytajcie sami. Cudo !!!
„MOJE PIERWSZE MEMO. KOLORY” wyd. Adamada
Książka idealna dla małych odkrywców. Spokojnie można podarować ją już dwulatkowi, który będzie miał przy niej świetną zabawę, a przy okazji nauczy się kolorów. „Moje pierwsze memo” to mnóstwo łatwo przesuwających się okienek, za którymi ukryte są jabłka, tarcze rycerskie, samochodziki czy kwiaty. Czy małemu szkrabowi uda się znaleźć dwa czerwone auta lub parę fioletowych tulipanów? Czy będzie potrafił znaleźć odkryte obrazki na dużej ilustracji, którą znajdzie na każdej stronie książki?
Bardzo podoba mi się fakt, że poza podstawowymi kolorami, których zwykle uczymy dzieci, tutaj znajdziemy również mniej popularne odcienie. Fuksjowy, pistacjowy, beżowy czy turkusowy – Twojemu dziecku te barwy nie będą obce <3
Pamiętam jak mój Maciek uwielbiał zakrywać i odkrywać różne przedmioty, jaką radość sprawiały mu poruszające się w książkach elementy – jestem przekonana, że takie memo to coś, czego zabrakło w naszym domu kilka lat temu. I pomyśleć ile czasu dla siebie mnie ominęło 😉
„FELUŚ I GUCIO POZNAJĄ EMOCJE” K. Kozłowska wyd. Nasza Księgarnia
To już trzecia część tej rewelacyjnej serii dla maluchów i przedszkolaków. Tym razem na tapetę bierzemy emocje, czyli coś o czym warto rozmawiać od najmłodszych lat. Nie bez przyczyny dzisiejsze pokolenie dorosłych nie radzi sobie z nimi. Emocje trzeba oswajać, tłumaczyć, zrozumieć, a przede wszystkim nauczyć się dopuszczać je do siebie i przestać dzielić na dobre czy złe. Czym jest wstyd, odwaga, smutek czy zazdrość? Jakiego koloru jest złość i jak możemy okazać współczucie?
Feluś i Gucio poprowadzą nas przez ten skomplikowany świat pełen strachów ale i odwagi, przyjaźni ale i tęsknoty. Przyjazne ilustracje mogą być świetnym wstępem do długich, wartościowych rozmów z rodzicami. Uwielbiamy takie książki i polecamy z całego serca.
”JEŻYK Z PARKU” Z. Stanecka wyd. Nasza Księgarnia
Pamiętacie duszka Tuli Tuli – opiekuna zwierząt? Tym razem opowie nam wszystko o jeżach i pokaże w jaki sposób możemy im pomagać.
Pod osłoną nocy, w miejskim parku rodzą się maleńkie jeże – Tuptuś i Tycia. Mamy to szczęście, że możemy być świadkami ich ziemskich zmagań i obserwować jak dorastają. Co jest dla nich największym zagrożeniem? Kiedy czują się bezpiecznie? Czy wiedzieliście, że jeże potrafią podskakiwać?
Jeśli dodam, że ta piękna, pełna empatii, edukacyjna seria dla najmłodszych napisana została przez Zosię Stanecką (autorkę przygód ukochanej Baśki), to mamy prawdziwą perełkę, absolutny must have.
„MIKOŁAJEK. JEDZIEMY NA WAKACJE” Goscinny, Sempre wyd. Znak
Wraz z Mikołajkiem wkraczamy w świat starszaków. Tym razem nasz ananasek wyjeżdża z rodzicami na wakacje, a opowieść zaczyna się domową kłótnią, pakowaniem tobołków i płaczem w pociągu. Później będzie już tylko zabawniej. Fanów Mikołajka nie muszę raczej zachęcać do sięgnięcia po kolejne przygody paczki osobliwych chłopców, a tych, którzy nie mieli jeszcze okazji ich poznać, gorąco zachęcam do zakupu mikołajkowych książek.
„KOCIOŁEK OPOWIEŚCI” wyd. HarperCollins Polska
Rany – co to jest za książka!!! Prawdziwy hit tej jesieni w naszym domu! Wśród kociołkowych opowieści znajdziecie baśń, epos, opowiadanie, bajkę, fantasy, reportaż i kryminał. Każdy gatunek literacki jest krótko i jasno opisany, a w powstanie książki zaangażowały się między innymi Joanna Olech, Zofia Stanecka czy Agnieszka Frączek.
Najlepszą rekomendacją książki niech będzie zachwyt mojego ośmiolatka. Przeczytaliśmy ją dwukrotnie od deski do deski, a czuję, że to jeszcze nie koniec. Baśń o rybaku, który wybrał się w daleką podróż by odnaleźć księżyc zapadła Maćkowi najbardziej w pamięć. „Ząb czarownicy” wywołuje uśmiech na twarzy, a reportaż o rodzinie uciekającej z Iraku i zaginionym kocie włącza empatię i uruchamia lawinę pytań.
„DLACZEGO NOSIMY MASECZKI?” Ilaria Capua wyd. HarperCollins Polska
Świetna książka na te dziwne czasy. Napisana przez włoską badaczkę, wirusologa, lekarza weterynarii, w jasny i prosty sposób tłumaczy dzieciom dlaczego nosimy maseczki. Wesołe ilustracje i zamykane okienka sprawiają, że każde dziecko chętnie po tę książkę sięga. Przetestowałam na kumplach Maćka 😉 Co dla mnie niezwykle ważne, książka uspokaja i uczy jak możemy przed wirusem się chronić. Dlaczego nie widujemy się z dziadkami, czemu lekcje i praca są zdalne, po co dezynfekujemy ręce wchodząc do sklepu?
Bardzo aktualna książka, którą przeczytacie z przyjemnością, chociaż COVID wychodzi już wszystkim uszami.
„ROK W GÓRACH” M. Piątkowska wyd. Nasza Księgarnia
Tak, tak… Dobrze widzicie. Mamy kolejną już część serii „Rok w…”. Tym razem przenosimy się w góry, po których oprowadzi nas Hania – mała globtroterka. Dwanaście pięknych rozkładówek z których każda przedstawia jeden z miesięcy. Niedźwiedzie pałaszujące słodkie jagody, kozice skaczące po szczytach, sarny, borsuki i ptaki. Książkę wypełniają po brzegi charakterysyczne dla gór zwierzęta, a my mamy to szczęście, że niczym za pomocą rentgena zaglądamy do norek, dziupli i podglądamy ich codzienne życie. Jeśli znacie poprzednie części tej serii książek, to pewnie nie muszę mówić, że warto zapoznać się z tym cudeńkiem.
„OPOWIEM CI MAMO CO ROBIĄ DOROŚLI” P. Liput wyd. Nasza Księgarnia
Kiedy dzieci zaczynają zgłębiać życie dorosłych, nie można się nudzić. Będziemy wspólnie obserwować kilka rodzin i zastanawiać się gdzie tak właściwie ci panowie i panie się spieszą, co robią kiedy nie pracują i czy mają właściwie kiedykolwiek czas dla siebie. Uwielbiam książki, w których ogromną rolę pełnią szczegółowo rozrysowane ilustracje. Nie tylko dostarczają nam zabawy w postaci szukania ciekawych scenek, ale przede wszystkim uczą dzieci pięknie opowiadać, snuć hipotezy i wyciągać wnioski. W książce znajdziecie też sporo zagadek do rozwiązania, wyszukiwanki i labirynty. Jest w niej wszystko co pozwoli Wam sympatycznie i kreatywnie spędzić czas z pociechami.
NA DZISIAJ TO JUŻ WSZYSTKO 🙂 Buziaki…
Joanna
Ostatnie grosze wydam na książki, ale na pewno moje 7 letnie będzie zachwycone! Dziękuję za te nowości ❤️❤️
OgloszMyslenic
Super tekst, dzięki za polecajki 🙂