BIBLIOTEKA MŁODEGO CZYTELNIKA – PRZYGODY, PODRÓŻE, ZABAWA DLA NASZYCH SZKOLNIAKÓW

Stęskniłam się za Wami. W moim życiu zmiana goni zmianę i brakuje mi trochę czasu na recenzowanie przeczytanych przez nas książek. Nie znaczy to jednak, że porzuciliśmy czytelnictwo! Wręcz przeciwnie. Teraz już nie tylko ja czytam Maćkowi, ale coraz częściej młody czyta sobie sam. Czy niebawem będzie pisał własne recenzje? Być może…
Mam dla Was 9 książek, które będą odpowiednie i dla ośmiolatka i dla dwunastolatka. Będzie zabawnie, przerażająco, naukowo. Emocji nie zabraknie. Chodźcie…
„DOOKOŁA ŚWIATA. EMI I TAJNY KLUB SUPERDZIEWCZYN. KALIFORNIA” Agnieszka Mielech wyd. Wilga
Od dłuższego czasu byłam zainteresowana serią książek o Emi i jej przyjaciółkach. Maciek jednak mówił, że to książki dla dziewczyn. Przekonałam go Frankiem – jedynym Superchłopakiem przyjętym do klubu i podróżą po słonecznej Kalifornii. Bo to właśnie tam udają się bohaterowie książki w ramach stypendium na stworzenie programu o życiu słoni morskich.
Niesamowitą podróż dzieciaki i ich opiekunowie zaczną od zwiedzania Miasta Aniołów i odkrywaniu jego hollywoodzkiego blichtru. Wypad do Universal Studios będzie spełnieniem marzeń młodszej części ekipy. Zahaczymy o Santa Barbarę, zobaczymy wieloryby i zaopiekujemy się całą kolonią słoni morskich.
Czy mimo unoszącej się gęstej mgły dzieciakom uda się zobaczyć słynny most Golden Gate? Czy w Narodowym Parku Yosemite spotkamy niedźwiedzia – wiecznie głodnego baribala?
Kalifornia już za nami, a na naszej liście zakupowej widnieje już kolejna część o Nowym Jorku… Polecam!
„JA, MAJKA” Rafał Witek wyd. Nasza Księgarnia
Wszystkie książki, które są nagradzane lub wyróżniane w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren (naszej ulubionej autorki książek dla dzieci) trafiają w nasz gust i z przyjemnością pokazujemy je na blogu. Nie inaczej było z tą książką, która będzie świetną lekturą dla szkolnych dzieci. Tytułowa Majka to w rzeczywistości Nikola. Dziewczynka, która delikatnie mówiąc nie przepada za partnerem swojej mamy. Po dwutygodniowych koloniach w Mielnie, Nikola nie chce wracać do domu, gdzie ojczym „robi jej różne rzeczy, które jej się nie podobają”.
Nikola na czas ucieczki przeistacza się w odważną Majkę, która wyplata warkoczyki córeczkom letników. Poznaje wspaniałego kompana ucieczki – Dawida, śpi na kutrach rybackich i ogrzewa się ciepłym kotem. Jak się potoczą jej losy? Czy w jej życiu się coś zmieni? I czy to prawda, że życie odsłania się przed nami po kawałku, a miłość ciężej dostrzec niż zmęczenie, krzyk i złość?
Poruszająca historia o dorastaniu, więzach rodzinnych i zaufaniu. Polecam!
„W PRASTARYM LESIE” Alicja Kalinowska wyd. Skrzat
Czy to możliwe, żeby legenda opowiedziana Feliksowi przez dziadka była prawdą? Czy Leszy – duch lasu chroniący go od wieków naprawdę istnieje?
Kiedy do puszczy wkraczają ludzie w towarzystwie wielkich stalowych maszyn ścinających drzewa, dwóch młodych śmiałków postanawia odnaleźć legendarnego Leszego i poprosić go o pomoc w ratowaniu ich domu.
Pod osłoną nocy lisek Feliks i borsuczek Brunek wyruszają w pełną przygód podróż – do najgłębszych i najmroczniejszych obszarów Prastarego Lasu.
Wspaniała książka, którą przeczytaliśmy szybciej niż byśmy tego chcieli. Wciągająca, z morałem, wywołująca dreszczyk emocji – jest w niej to czego szuka większość młodych (i nie tylko) czytelników. Dla miłośników przyrody to będzie niezapomniana lektura. Polecam!
„ABRAKADABRA… MAMY PROBLEM” Katarzyna Majgier wyd. Nasza Księgarnia
To już druga w tym wpisie książka, wyróżniona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren.
Kamil znajduje na śmietniku starą lampę. Okazuje się, że miał niewyobrażalne szczęście (przynajmniej tak chłopiec myśli na początku) i w środku mieszka sobie Aladyn, gotowy spełnić marzenie chłopca. Dzień po dniu o lampie dowiaduje się coraz więcej osób. Najlepsi koledzy Kamila – Antek i Patryk, siostry chłopaków, a nawet rodzice. Z każdym wypowiedzianym życzeniem wszyscy popadają w coraz większe tarapaty. Bo jak może zareagować reszta klasy, gdy tylko trzech uczniów nie dostaje jedynek? Czy świetne ubrania i nowy wizerunek sprawią, że będziemy szczęśliwsi? Czy można wyglądać jak własna córka? I jak pieniądze mogą przynieść więcej zmartwień niż korzyści?
Czy znajdzie się ktoś kto poradzi sobie z tym wielkim bałaganem? Książka, której mój Maciek słuchał z zapartym tchem!
„BRACTWO ZAGROŻONYCH” Philippe Cousteau wyd. HarperCollins Polska
Już pierwszy rozdział sprawia, że ośmiolatek czyta (lub słucha) trzymając kciuki zaciśnięte z całej siły. Czy dwie niedźwiedzice – mama i córka Nukilik – zdołają dopłynąć do odległego lądu? Lodowce topnieją, poziom wód się podnosi, zwierzęta tracą domy i pokarm. Ktoś musi zacząć przeciwdziałać dalszym zmianom. Poznajcie Bractwo Zagrożonych – naszą małą niedźwiedzicę Nuk, orangutana Arief, łuskowca Wangari i narwala Murdocka.
Te zwierzęta w dziwnych okolicznościach nabywają ludzkich cech. Muszą ukrywać hiperinteligencję przed człowiekiem, by nie stać się obiektem kolejnych badań. W Arce – miejscu odciętym od świata – nasi bohaterowie są bezpieczni, ale co z innymi – zagrożonymi wyginięciem gatunkami?
„Bractwo zagrożonych” to bardzo wciągająca, emocjonująca, pełna zwrotów akcji powieść dla dzieci, którym dobro planety leży na serduchach. Dajcie się porwać przygodzie i zapobiegnijcie katastrofie klimatycznej! Polecam!
„OSTATNIE STARCIE” Nick Eliopulos wyd. HarperCollins Polska
Kolejna i ostatnia część Kronik Woodsword dotarła do nas jakiś czas temu i tym razem młody postanowił przeczytać ją samodzielnie. Duma milion! Jak się domyślacie akcja całej serii rozgrywa się wewnątrz gry Minecraft, do której dzieciaki dostają się dzięki okularom VR stworzonym przez nauczycielkę – doktor Culpepper.
Kolejny raz Jodi, Morgan, Po, Ash i Harper zmierzą się z Królem Przywoływaczy – kimś, kto skrywa się pod postacią bibliotekarki, jest niebezpieczny i prześladuje ich od pierwszej wspólnej rozgrywki. Główni bohaterowie zmierzą się nie tylko z groźnymi mobami i zadziwiającymi okolicznościami niespotykanymi w Minectrafcie, ale i w życiu realnym spotka ich sporo problemów. Czy w końcu dowiemy się kim naprawdę jest Król Przywoływaczy? Czy przyjaźń wystawiona na próbę przetrwa? Fani Maincrafta nie mogą tego przegapić!
„DZIENNIK CWANIACZKA. ZUPEŁNE DNO” Jeff Kinney wyd. Nasza Księgarnia
Kto czytał poprzedni dziennik – „Totalną demolkę” – zrozumie dlaczego rodzina Heffleyów pomieszkuje w piwnicy babci. Perspektywa zamiany tej nudnej warowni na wóz kempingowy wujka Gary’ego brzmi niezwykle obiecująco. Lato spędzone na łonie natury może okazać się prawdziwym niewypałem.
Cała seria sprawdza się u nas jako lektury do nauki samodzielnego czytania. W środku poza tekstem znajdziecie całą masę ilustracji, a sama treść jest zabawna i lekka. Gwarantuję wybuchy śmiechu i … jeszcze więcej tych wybuchów. Polecam!
„TERAZ ROWLEY. AHOJ, PRZYGODO!” Jeff Kinney wyd. Nasza Księgarnia
A gdy Twoje dziecko przeczyta już wszystkie tomy „Dziennika Cwaniaczka” niech się nie smuci, tylko sięgnie po pierwszą powieść napisaną przez Rowleya Jeffersona – najlepszego przyjaciela Grega.
Dzielny Roland i Garg Barbarzyńca wyruszą w szeroki świat. Na swojej drodze spotkają wróżki, trolle, samego Sherlocka Holmesa i Meduzę. A nie jesteśmy nawet w połowie tej bardzo przygodowej powieści 😉
Historie jakie tutaj się zadzieją są kompletnie odjechane, ale takie są również dzisiejsze dzieci. Ciężko je czymś zaskoczyć. Ta powieść daje radę! Maciek zamknął się z nią w pokoju i nie wychodził dopóki nie skończył. To jest chyba najlepsza rekomendacja książki.
„GWIEZDNY ZEGAR. CIENISTA ĆMA” Francesca Gibbons wyd. HarperCollins Polska
Imogen i Marie to siostry, które doprowadzone przez srebrną ćmę do tajemniczych drzwi w drzewie, zostają uwięzione w magicznym królestwie. Trafiają do miasta, w którym ludzie na noc zamykają się w domach chroniąc się przed potworami. Poznają prawdziwego, choć rozpieszczonego księcia i będą walczyć z czasem. Wszystko to by bezpiecznie powrócić do domu.
Ta niesamowita powieść fantasy to pierwsza część zapowiadanej trylogii. Ja już nie mogę się doczekać kolejnej części, bo przyznam, że książka wciągnęła mnie równo mocno co mojego ośmiolatka. Polecam!