Jak wspomagać rozwój logicznego myślenia u dziecka i zyskać czas na kawę...

Jak wspomagać rozwój logicznego myślenia u dziecka i zyskać czas na kawę (albo i dwie)

3 11044

Już chyba od godziny tak siedzi. Pochylony nad stołem, coś tam do siebie co chwilę mruczy i wykonuje wszystkie te czynności, po których matka orientuje się, że oto na jej oczach w mózgu jej dziecka powstają nowe komórki i połączenia nerwowe, a synapsy pracują nieprzerwanie. Młody drapie się po głowie, wysuwa język dotykając nim niemalże nosa, czasami wydaje się tak wzburzony, że matka ma wrażenie iż klocki polecą na podłogę pchane siłą małych rączek. Mimo rozdrażnienia spowodowanego zbyt trudnym zadaniem młody nie poddaje się i już po chwili widzę wyraz triumfu w jego oczach.

– Mamo, zobacz!!! Udało się – wykrzykuje uradowany

– Yhyyy… – przełykam ostatni łyk kawy – możesz być z siebie dumny kochanie.

Znacie gry marki Granna z serii Smart Games? Pokażę Wam dzisiaj dwie z nich. Obydwie są grami logicznymi dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Wiecie już, że uwielbiam bawić się z synem i poświęcam mu naprawdę dużo czasu i uwagi. Nie jestem jednak perfekcyjną mamą i potrzebuję w ciągu dnia chwili, a nawet kilku chwil dla siebie. Czytam wtedy książki (wiecie, takie bez kolorowych obrazków i ogromnej czcionki), pracuję nad blogiem lub po prostu zamykam oczy na 15 minut. Jeśli jednak w tym czasie sadzam małego przed telewizorem, czuję te cholerne wyrzuty sumienia. O wiele lepiej ma się moja głowa, kiedy wiem, że maluch bawi się w tym czasie resorakami, klockami, czy wysila szare komórki przy Czerwonym Kapturku.

Obydwie gry, które Wam dzisiaj pokażę służą do grania w pojedynkę, ale równie dobrze możecie zasiąść do nich z dzieckiem i samemu się pogłowić.

CZERWONY KAPTUREK

Do dziś pamiętam fascynację Maćka przedstawieniem o Czerwonym Kapturku, które przygotowały w przedszkolu jego nauczycielki. Wiedziałam, że gra związana z tymi bohaterami sprawi mu ogromną przyjemność. Tak też się stało.

W pudełku znajdziecie planszę wykonaną z twardego, wytrzymałego plastiku, domek babci oraz pięć tabliczek z wyżłobionymi ścieżkami. Poza tym jest figurka Czerwonego Kapturka, wilka, trzy drzewa z gumowanego tworzywa, a także książeczka, w której znajdziecie 48 zadań do rozwiązania (podzielone są na cztery poziomy trudności). Zapomniałabym jeszcze o książeczce z obrazkową historią Czerwonego Kapturka. Opowiada mi ją czterolatek. Świetna zabawa dla rodzicielki 😉

Na planszy rozmieszczamy wszystkie figurki tak, jak nakazuje zadanie z książeczki. Teraz musimy ułożyć drogę. W łamigłówkach, w których na planszy nie ma wilka, musimy po prostu ułożyć drogę dla Czerwonego Kapturka tak, by trafił do domku babci. Tam gdzie pojawia się groźny zwierzak układamy dwie ścieżki – jedną dla uroczej wnuczki, drugą dla wilka. Tyle. Gwarantuję Wam, że dzieciaki wsiąkną niczym kamfora, a Wy będziecie oddawały się własnym przyjemnościom. Uprzedzam jednak, że gra wciąga nie tylko dzieci 😉 Szkoda, że nie mogę Wam pokazać miny mojego męża, gdy o północy zastał matkę w łóżku z językiem sięgającym niemalże nosa (genów nie oszukasz) i drapiącą się po głowie w poszukiwaniu odpowiedniej ścieżki…

Od jakiegoś czasu mamy również bardzo podobną grę „Trzy małe świnki”, która jest równie genialna 🙂

Grę znajdziecie TUTAJ, ale jeszcze nie uciekajcie 🙂 Dalej jest coś jeszcze…

a dalej jest … MĄDRY ZAMEK

Kolejna gra, w której dziecko musi uruchomić logiczne myślenie. Jest troszkę łatwiejsza niż jej poprzedniczka. Na całą grę składają się cztery drewniane klocki (mury naszego zamku) oraz trzy wieże różnej wysokości. Tutaj również mamy książeczkę z 48 zadaniami i prawidłowymi odpowiedziami.

Zadaniem dziecka jest odwzorcowanie za pomocą drewnianych elementów gry zamku z obrazka w książeczce. Sama idea budowania zamków spotkała się z wielką aprobatą mojego syna, a że czasami było naprawdę trudno…. Lubimy wyzwania 😉

Gra jest przeznaczona dla dzieci od trzeciego roku życia i moim zdaniem nawet nastolatek chętnie do niej zasiądzie. Bo wiecie, im dalej w las tym trudniej. Nad ostatnimi zadaniami nawet matka musiała podumać dłuższą chwilę.

Kolejna gra, która uczy, a jednocześnie dziecko samo się do tej nauki wyrywa. Czegóż chcieć więcej? Nowego ekspresu do kawy?

Mądry zamek dostaniecie tutaj → KLIK

Więcej fantastycznych zabawek znajdziesz w dziale PLAC ZABAW → KLIK
Jeśli podobał Ci się ten post i masz ochotę na więcej, polub mnie na Facebooku → KLIK

3 Komentowane

  1. super są te gry z serii smar Granna, my mamy starsze wersje dzień i noc, oraz kamelot teraz zamierzam kupić mojemu 4 latkowi własnie czerwonego kapturka lub dinozaury ( bo je uwielbia) tylko nie wiem czy jeszcze nie za trudne będa dla niego

Zostaw odpowiedź